Prawo budowlane – rewolucyjne zmiany

2023 rok przyniósł znaczące zmiany, które objęły prawo budowlane. W ubiegłym roku wprowadzono przepisy pozwalają na budowę domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 m2 bez dotychczasowego pozwolenia. W najbliższym czasie pojawią się kolejne udogodnienia. Co to praktyce oznacza? O tym jest poniższy tekst.

Budowa 2023 – kiedy potrzebny będzie kierownik budowy?

Zgodnie z wprowadzanymi zmianami w przypadku budowy budynku mieszkalnego do 70m2 nie będzie trzeba zatrudniać kierownika budowy. Aby postawić bez pozwolenia budynek o powierzchni ponad 70m2, trzeba będzie zatrudnić kierownika. Jednak nie będzie potrzebne pozwolenie w sytuacji, gdy ma to być budynek:

  • o najwyżej dwóch kondygnacjach
  • stawiany w granicy działki o uregulowanej sytuacji prawnej
  • zbudowany na własne cele mieszkaniowe (nie można w nim otworzyć sklepu, wynajmować go ani prowadzić działalności gospodarczej)

Uproszczenie procedur

prawo budowlane

Celem zmian jest stworzenie także bazy projektów, z której korzystaliby urzędnicy. Inwestor nie musiałby tym samym dołączać do zgłoszenia papierowego projektu. Wystarczy jedynie, że poda jego numer. Później te dane trafią do nadzoru budowlanego.

To  nie tylko usprawni urzędowy obieg dokumentacji, ale powinno obniżyć koszty. Osoby budujące dom za każdy projekt w wersji papierowej muszą płacić.

Elektroniczny dziennik budowy – nowe prawo budowlane

To kolejna rewolucja, którą wprowadzi nowe prawo budowlaneDziennik budowy będzie dostępny online i offline. Wszyscy dokonujący w nim wpisów będą mogli działać niezależnie od siebie. Dokumentu nie trzeba będzie dostarczać urzędnikom, ponieważ będą posiadać własny dostęp. Jeśli potrzebujesz być na bieżąco, lub prowadzisz budowę, skonsultuj się z kancelarią JDP LAW, aby rozwiać wątpliwości.