Jak wygląda audyt w firmie?

Profesjonalny audyt jest zawsze indywidualnie dopasowany do specyfiki danej branży, dlatego też bardzo trudno jest jednoznacznie określić, jak on przebiega. Firmy mogą skorzystać z bardzo wielu form audytu, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Konsultacje z pracownikami

W wielu firmach audyt bardzo często przyjmuje po prostu formę wywiadu z osobami, które pracują na wybranych stanowiskach. Niezbędny jest nie tylko dialog, ale również szczegółowa obserwacja poszczególnych kroków w danym procesie. Podczas rozmowy z pracownikami duży nacisk kładzie się na informacje, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie poznać kluczową istotę danego systemu.

Audyt w firmie – co trzeba wiedzieć

Profesjonalny audyt bardzo często polega również na dokładnej weryfikacji poszczególnych dokumentów i na sprawdzeniu ich zgodności z aktualnymi przepisami lub wymaganiami wewnętrznymi w danej firmie. Pamiętać należy o tym, że przepisy w Polsce są dość skomplikowane i co najgorsze zmieniają się często, dlatego też firmy powinny na bieżąco podążać za wszelkimi nowinkami i usprawniać funkcjonowanie swojego przedsiębiorstwa. Aby audyt przyniósł satysfakcjonujące efekty przeprowadza się specjalne testy i procedury analityczne. Aby porównać aktualne informacje z poprzednimi warto skorzystać z graficznej analizy procesów. Każdy doświadczony audytor korzysta z checklisty, dzięki której zdecydowanie łatwiej jest dokonać oceny różnorodnych procesów. Na samym końcu sporządza się specjalny raport zbiorczy, który zawiera nie tylko wykryte niezgodności, ale również pozytywne uwagi.

Ile kosztuje przeprowadzenie audytu?

Koszty przeprowadzenia audytu dla wielu firm są sporym problemem. Zatrudnienie wykwalifikowanych audytorów wiąże się z koniecznością wydania dość dużych pieniędzy, których zawsze brakuje. Pamiętać należy jednak o tym, że jest to jedna z tych inwestycji, która szybko się zwróci. Koszty przeprowadzenia audytu dla średnich firm wahają się w przedziale od 5 000 zł do 20 000 zł – sprawdź – www.pwc.pl/pl/uslugi/audyt.html.