Ustawa o sygnalistach – czym jest i co reguluje?

10 stycznia 2023 roku Rządowe Centrum Legislacji opublikowało szósty projekt ustawy o sygnalistach, czyli o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Projekt przewiduje pewne zmiany, jednak nie ma pewności, że zostaną przyjęte, a ustawa w ogóle wejdzie w życie. Jest to jednak konieczne, by implementować prawo Unii Europejskiej w Polsce, do czego są zobowiązane wszystkie państwa członkowskie.

Ustawa o sygnalistach – kogo dotyczy?

Na ten moment nie ma legalnej definicji legalistów ze względu na brak ustawy. Jednak w tym przypadku przytoczyć można definicję zwyczajową, która mówi, iż sygnalista jest to osoba lub podmiot, który informuje o możliwości wystąpienia przestępstwa lub wykroczenia. Czyn ten musi być popełniony przez podmiot, z którym zgłaszający jest związany za pomocą umowy lub stosunku służbowego.

Ustawa o sygnalistach – dlaczego ochrona tych podmiotów jest tak ważna?

Dlaczego ustawa o sygnalistach jest ważna, a ochrona osób zgłaszających popełnienie przestępstwa potrzebna? Sygnaliści zgłaszają naruszenia prawa Unii, a przez to ochraniają interes społeczny. Jednak często, wiedząc o popełnianych naruszeniach, rezygnują ze zgłoszenia, ponieważ boją się odwetu i konsekwencji swoich działań. Ustawa ta ma zapewnić im ochronę, dzięki której sygnaliści będą mogli bez przeszkód informować o nadużyciach. Dowiedz się więcej jdp-law.pl – ustawa o sygnalistach

ustawa o sygnalistach

Szósty projekt ustawy o sygnalisatch – zmiany

Szósty projekt ustawy o sygnalistach przewiduje kilka zmian w stosunku do projektu piątego. Zmiany dotyczą:

  • zgłaszanej informacji – musi ona być prawdziwa w momencie zgłaszania, d