Zasady opodatkowania osób prawnych, zawarte w ustawie o CIT, nie zawsze wydają się jasne dla początkujących przedsiębiorców. Szczególne problemy pojawiają się tu w przypadku interpretacji przepisów podatkowych związanych z transakcjami transgranicznymi. Wychodząc naprzeciw tego rodzaju wątpliwościom, przedstawiamy przykłady, w których wystąpi konieczność odprowadzenia withholding tax (WHT).
Działalność kreatywna – usługi na celowniku
Nałożenie na zagranicznego podatnika opodatkowania WHT powinno zainteresować przedstawicieli zawodów kreatywnych, którzy częstokroć korzystają z różnego typu usług niematerialnych, równocześnie świadcząc je innym podmiotom. Wielu fotografów, content marketerów czy rysowników regularnie deleguje część codziennych zadań swoim współpracownikom online, z których wielu posiada siedziby działalności za granicą.
W takim przypadku wszelkiego typu zadania organizacyjne czy reklamowe będą naturalnie obwarowane podatkiem u źródła. Jedynym sposobem, by płatności związane z podatkiem u źródła były mniejsze lub by zastosować którąś z form zwolnienia, jest sięgnięcie po umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania – dowiedz się więcej.
Podatek u źródła w przypadku licencji
Szczególnie wysoka stawka podatku u źródła dotyczy dochodów, które podatnik uzyskuje na podstawie udzielania polskim podmiotom licencji. W zakres regulowanej ustawą definicji licencji wchodzą różnego typu usługi, czynności i zezwolenia. Będą to więc dochody płynące z posiadania praw autorskich lub pokrewnych do dzieła, co dotknie w szczególności artystów, pisarzy i dziennikarzy, którzy współpracują na stałe z polskimi odbiorcami ich prac.
Podatek u źródła zapłacą także agencje kreatywne, projektujące logo i znaki towarowe dla polskich marek. Co więcej, dotyczy on też wynalazców i projektantów w wielu różnych dziedzinach nauki, przemysłu i gospodarki. Nie wszyscy wiedzą także, że sprzedawanie polskim odbiorcom samej wiedzy i researchu z obszaru swojej specjalizacji również wygeneruje tego typu obowiązek podatkowy.